Egy szuszra - tehetséggondozó módszertani kiállítás

A létra címmel Vörösváry Ákos műgyűjtő installációiból látható kiállítás a Műcsarnok középső teremsorában. A tárlaton meglepő módon kerülnek egymás mellé mai festmények és grafikák, a hétköznapi élet elhasznált eszközei és népművészetinek nevezett, gonddal őrzött régi tárgyak a paraszti kultúrából. Az igen különféle jellegű tárgyak együtt szólalnak meg, együtt beszélnek a mindennapokról és az élet visszatérő, nagy eseményeiről.

A kiállítás rendezésének idejére a Mélycsarnokban is megjelent egy ácsolt faláda, az Egy szuszra tehetséggondozó program meghívott középiskolásaira és egyetemistáira várva. A fiatal vendégek, miután végigjárták az épülő kiállítást, maguk is értelmező munkába kezdtek ebben a térben. Az értelmezés egyetlen kiemelt tárgyra fókuszált.

Az ácsolt ládákat, más néven szuszékokat vagy szökrönyöket több évezredes történetük során használták koporsónak, menyasszonyi és gabonás ládának is. Az anyag, szerkezet, forma, méret, díszítés összességében árulkodik a tárgy használatáról az alapos megfigyelő és kutató számára.

Az Egy szuszra című kísérleti program a már nehezen megfejthető jelrendszer kibontására vállalkozott tudományos ismeretanyaggal, szabad asszociációs lehetőségekkel és változatos művészetpedagógiai megoldásokkal (mozdulatművészet, gesztusnyelv, tárgyalkotás, vizuális kifejezési formák).

A sokféle nézőpont, ismeret, asszociáció és gondolkodás eredményeként megszületett rövid jelenetekben a fiatalok mobiltelefonjainak csengőhangjai, az általuk önállóan és közösen összeállított mozdulatsorok, kreatív vizuális ábrázolások, valamint a közérthetőségre és érdekességre törekvő nyelvi megfogalmazások játszottak döntő szerepet. Végül pedig a befőttesüvegekben azt az egyéni érzést, azt az „egy szuszt” formálták meg, amit a láda történetének előadása, azaz a tárgy életre keltése közben éreztek.

A háromórás, elmélyült feldolgozási folyamat eredményeképpen a „tárgyilagosan” és némán előttük álló tárgy olyan érdekességgé vált, amelynek jelenkori kapcsolódásai is kibomlottak. Az alkalmi filmstúdió reflektorfénye immár nem egy közömbös régiségre, hanem egy, a mai ember számára is fontos üzenetekkel bíró, jelentésteli tárgyra irányul.

 Programtervezők és -vezetők: BÁN Ildikó, JOÓ Emese, SZANYI Borbála

 

A program résztvevői: ACZÉL Eszter, ARANY János, ARBASI Maryam, BARBUL Dóra Alexandra, BARTA Ágnes Edit, BECZE Dóra, BLAZSEJ Krisztián, BOCSI Eszter, BOCSI Rita, CSABA Mirian, CSÁNYI Barbara, DOBOS Patrícia, ELEK Bianka, FEDICS Bori, FÜLÖP Tünde, GÁL Adrien, GYŐRY Hedvig, HORVÁTH Flóra, JAKAB Ádám, JUDÁK Zsanett, JUHÁSZ Edgár, KÁLDI Bernadett, KARÁCSONYI Alexandra, KISS Dóra, KISS Dorottya, KÓMÁR Hanna, KOSZTÁN Zsófia, LÁSZLÓ Fanni, LENGYEL Virág Diána, LERCH Bernadett, MAGYAR Dorina, MAJOROS Laura, MÁRKUS Evelin, MÁRTON Márk, MÁTHÉ Nikolett, MÁTÉKA Nikolett, MENYHÉRT Anna, MORVAI Flórián, MOTESICZKY Borbála, NÉMETH Melinda, OLÁH Kamilla, PAÁR Eszter, PÁLL Áron, PAPP Ádám, PÁSZTOR Tamara, PROHÁSZKA Mira, RÉCSEY Manyi, RUDOLF Mátyás, RUDOLF Vince, SALGÓ Viktória,SARKADI Eszter, SERAFIN Klaudia, SIPOS Dóra, Jila SVIEVIC, SZABÓ Márti, SZÁZMAN Vivien, SZEGŐ Hanna,  SZÉKELY Nadin, SZILÁGYI Lóránt, SZODFRIDT Marcell, SZTOJÁN Bálint, TÁBORI Gábor, TÓTH Ádám, TÖRŐCSIK Lili Dorka, VACZLAVIK Nikolett, VÁMOS Virág, VARGA Alexandra, VERES Eszter, VÉRTESI Ferenc,

 

Együttműködő középiskolák: Jaschik Álmos Művészeti Szakközépiskola, Jelky András Iparművészeti Szakközépiskola, Károlyi Mihály Fővárosi Gyakorló Kéttannyelvű Közgazdasági Szakközépiskola

 

 

2015. november 5. - december 11.

Mélycsarnok

Jegyek
2015. október 30. - 2016. január 31.
Előző kiállítás

Nicolas Schöffer retrospektív

Nicolas Schöffer
2016. január 27. - április 3.
Következő kiállítás

Légvonal