AJ VEJ-VEJ New York 1983-1993

Kurátor: Aj Vej-vej (Ai Weiwei) Napjaink legbefolyásosabb kortárs képzőművésze, a kínai Aj Vej-vej New Yorkban töltött évei során keletkezett fotóiból látható kiállítás az idén száz éves Ernst Múzeumban!

Aj Vej-vej (1957, Peking/Beijing) sokoldalú, konceptuális beállítottságú, a társadalmi viszonyokat kritikusan szemlélő művész, aki a legutóbbi években vált a kortárs képzőművészet világszerte legismertebb alkotójává. Építészként, konceptuális művészként, szobrászként, fényképészként, bloggerként, twitterező, interjúkat készítő, kultúrkritikát gyakorló művészként a kortárs témák és társadalmi problémák érzékeny megfigyelője; nagyszerű kommunikátor és kapcsolatépítő, aki élettel tölti meg a művészet szerepéről vallott elképzeléseinket.

Egy kínai New Yorkban: 1983-1993
Aj Vej-vej new yorki tanulmányai, ill. ott-tartózkodása ideje (1983-1993) alatt több mint tízezer fotót készített saját magáról, a városról és lakóiról. Kezében kamerával valóságos megszállottként igyekezett dokumentálni a fontos vagy éppen nagyon is banális történéseket és karaktereket. Az egyszerű kisfilmes turista-fényképezőgéptől kezdve a polaroid technikáig számtalan eszközt és technikát használt képei elkészítéséhez. A fotók kivételes perspektívából ragadják meg az 1980-as évek New Yorkjának történelmét, kultúráját és légkörét:

„Az a New York, amit ismertem, már nincs többé… Ha visszatekintek a múltba, azt látom, ezek a fotók tényszerűek, de nem feltétlenül igazak. A jelen mindig felülírja a múltat, és a jövő nem törődik a jelennel…” Aj Vej-vej, 2008

Ebben az időben – pályakezdő, ismeretlen kínai művészként – Aj egy parányi lakásban lakott New York East Village nevű negyedében (Manhattan szegény bohém-negyede), ahol prominens tagja volt a kivándorolt kínai művész-értelmiségi közösségnek, a negyed akkoriban bimbózó avantgárd szcénájának. Ezidőtájt fényképezőgépét arra használta, hogy saját életét, munkáját, környezetét és a kor atmoszféráját megörökítse. A fotók New York egy pontosan körülhatárolható korszakát reprezentálják Aj Vej-vej szemén keresztül, s egyértelműen fellelhetőek bennük konceptuális művészetének kezdetei.
Az ábrázolás tárgyai: East Village költészeti felolvasó estjei és más művészeti eseményei, a Tomkins Square Park-i tüntetések, Wigstok transzvesztitái, híres kínai művészek, értelmiségiek (mint például a filmes Chen Kaige, a zeneszerző Tan Dun és a képzőművész Xu Bing).

A kiállításon bemutatott 226 fotót maga Aj Vej-vej válogatta archívumából. Koncepciójának alapgondolata egy olyan, képekből összeálló múzeumi installáció, amely Aj Vejvej személyes élményeit, gondolatait, korabeli attitűdjét tárja fel.

A művész new yorki időszakában készült fotóit eddig Berlinben (Martin Gropius Bau), és Moszkvában (Media Center) láthatta a közönség; augusztustól októberig Budapesten lesznek láthatóak a művész által kurátorként jegyzett kiállítás képei.
A magyarországi bemutató kísérője egy reprezentatív, átfogó katalógus valamennyi fotóval, tanulmányokkal, interjúkkal – a Műcsarnok Kiadó és a Distanz Verlag együttműködésében.

Partner: ALEXANDER OCHS GALLERIES BERLIN | BEIJING
Támogatók: Emeri Erőforrások Minisztériuma, Nemzeti Kulturális Alap
Média támogatók: Népszabadság, [origo], Ringier


Ehhez a kiállításhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozásokról információk: itt.
2012. augusztus 16. - november 25.
Jegyek
2012. augusztus 2. - október 14.
Előző kiállítás

Mi a magyar?

2012. szeptember 27. - november 11.
Következő kiállítás

Elmozdulások Peter Fischli & David Weiss