Múzeumok Éjszakája 2011

Programok a Műcsarnokban és az Ernst Múzeumban

MŰCSARNOK

Kiállítások 02.00 óráig

MICHAËL BORREMANS: SZAKÁLLAT ENNI
kiállító termek

Beton és festék
Menü Pont galéria
A Műcsarnok gyerekek számára kiírt pályázatára beérkezett pályamunkák

17.00 – 19.00 óráig
Egyszer volt, hol nem volt, még a valóságon is túl…

Múzeumkommunikációs program gyerekeknek, felnőtteknek Michaël Borremans Szakállat enni című kiállításán
Festés, agyagozás, fotómontázs készítés

20.00 – 21.00 óráig
Doodle 4 Google
Bisztró

A Google első magyarországi Doodle 4 Google logótervező rajzversenyének zsűri által kiválasztott legjobb 60 alkotása



21.00 – 22.00 óráig
Tárlatvezetés szaxofonra Tóth Viktorral
kiállító termek

„Tóth Viktor a fiatal magyar jazz generáció egyik legtehetségesebb tagja” – írja róla a sajtó, Climbing with mountains című albuma a 2007-es év legjobb jazz lemeze díjat nyerte el, 2011-ben pedig a Fidelio országos szavazásán a 2010-es év jazz személyiségének választották. A szaxofonos saját magát mégis egy úton járó kereső emberként látja, zenei törekvéseiben az egyetemes harmóniával vágyik egységre. Olyan nagyságokkal játszott együtt, mint Hamid Drake (dob), Henry Franklyn (bass), William Parker (bass), Dresch Mihály (sax), közös koncertjeiket a zenész mint a tanulás, önfejlesztés nagyszerű alkalmait látja. Hangszeres játékára a dinamikus, mégis érzékeny kifejezésmód jellemző, zenei megnyilvánulásaiban a pillanat energiáit kívánja megragadni. Játszott Európa és az Egyesült Államok számos jazz fesztiválján, saját tercettjét vezeti, kortárs táncossal duettezik, népzenét gyűjt, zenét szerez, új utakat keres.


21.00 – 24.00
Freak Circus
Terasz
A 2010-ben alakult kéttagú hazai DJ formáció érdeklődésének középpontjában a kortárs elektronikus zene progresszív irányzatai, a tört ütemek, a melankolikus hangvétel és a hangsúlyos basszusszólamok állnak. Több mint három órás szettjük különlegessége a progresszív műfajok közötti átjárás lesz: a dubstepnek, az absztrakt hiphopnak és a electro trashnak szánt egységek összehangolásával igazán érdekes hangzásokra számíthatnak azok, akik a Múzeumok Éjszakáján elidőznek majd a Műcsarnok teraszán.



22.00 – 23.00
Zene égitestek és a világűr hangjaiból – a Sc.Art együttes multimédia koncertje

A Sc.Artot a KFT együttes zenésze, Márton András alapította ifj. Kurtág Györggyel és zenésztársával, II. Lengyelfi Miklóssal (KFT). A Sc.Art zenéje kozmikus eredetű hangok és saját hangképeik keveredéséből jön létre. Egy-egy szép motívum létrehozásához felhasználták többek között a Jupiter és a Szaturnusz környezetében készített űrszonda-felvételeket, a Föld légkörének ütköző elektronok hangjait, az Ősrobbanás hangját, melyeket a NASA, a University of Iowa kutatói és a University of Hawaii munkatársa bocsátott rendelkezésükre. Ezek keverednek az ifj. Kurtág György hangtervezői munkájának eredményeként hosszú évek alatt kifejlesztett hangszínekkel, az effektezett elektronikus basszusgitárhangokkal, az elektronikus dobbal vezérelt hangmintákkal. Így áll össze egy eddig még nem hallott hangzás. www.scartmusic.com

Ifj. Kurtág György – szintetizátorok, elektromos ütőhangszerek
II. Lengyelfi Miklós – basszusgitár, effektek
Márton András – elektronikus dob, kozmikus hangminták
Vetít a Kiégő izzók vizuális csoport.

23.00-24.00-ig
A Forte Társulat öt egyfelvonásosa Sáry László Öt tétel a Tánczene sorozatból című művére

1. Kind of Waltz for Esterhazy;
2. Souvenir;
3. Blues II.;
4. Broadway Boogie-Woogie;
5. Grandmother’s Dance

A társulat egy Magyarországon eddig ismeretlen formanyelv létrehozásán kísérletezik. A testekkel, hangokkal, tánccal, zenével és szöveggel egy új homogén nyelv megteremtése a cél. A „fizikai színház” ily módon újrafogalmazott műfaja másképpen gondolkodik történetmesélésről, szituációról, jelenetezésről, színpadi időről, játéktérről.

Előadják: Andrássy Máté, Blaskó Borbála, Kádas József, Krisztik Csaba, Sipos Vera. Koreográfia: Horváth Csaba



23.30 – 24.30
Tóth Viktor Tercett
Előadóterem

A Tóth Viktor Tercett 2004 augusztusában alakult és a Sziget 2004 fesztiválon mutatkozott be. A Tercett műsorát a zenekarvezető-szaxofonos kompozíciói alkotják, melyek a komponált zene és a szabad zene határán lebegő, a pillanat energiáját megragadni vágyó szellemiségben íródtak és kerülnek előadásra. A zenekar tagjai korábban már több más formációban is játszottak együtt, épp ezért zenei összjátékuk kiforrott, előadásmódjuk lendületes és kreatív. Számaikhoz történetek is íródtak. Az utazások, melyekre szándékuk szerint a hallgatókat viszik, olykor több kompozíción át vezetnek. Todd Willams narrációja a zenével egységet alkotva, kalauzol ezen a szabad szemlélődésen. Első lemezük 2005 áprilisában került kiadásra a Gramy kiadó gondozásában. A Tercett rendszeres résztvevője Budapest kulturális életének, Magyarország és Európa jazzfesztiváljainak.

Tóth Viktor – alt szaxofon
Szanday Mátyás – nagybőgő
Jeszenszky György – dob


ERNST MÚZEUM

02.00 óráig Télikert – Mikropop képzelet a kortárs japán művészetben – kiállítás

20.00 – 21.00
Krízisek után: a mai japán művészet és a világ
Petrányi Zsolt előadása tárlatvezetéssel

21.30
KUJUN (Hisatoshi Sato, kortárs japán zeneszerző) elektronikus koncertje
2011. június 24. - június 25.

Műcsarnok

Jegyek
2011. június 20. - június 24.
Előző kiállítás

A SÖTÉT VARÁZSLAT

2011. augusztus 4. - szeptember 25.
Következő kiállítás

FILMES ÁTJÁRÓ A MÚLTBA – A MAGYAR NÉMAFILM KORA